htmlطراحی سایت

جلسه ۱۰: برنامه نویسی Back-End در طراحی سایت

در این درس ، ما خواهیم گفت که ویژگیهای اساسی مهندسان back-end چیست.
موارد زیر را بیان خواهیم کرد

  • مهندسان back-end چه می کنند؟
  • ذخیره سازی و تحویل کارآمد اطلاعات
  • تجربه کاربری سفارشی
  • دسترسی کنترل شده به محتوا
  • اطلاعات session / state را ذخیره کنید
  • اطلاعیه
  • تحلیل داده ها

مهندسان back-end چه می کنند؟

مهندسان Backend سرورها را برای پردازش درخواستهای کاربران و پاسخگویی صحیح با منبع درخواستی برنامه نویسی می کنند. آنها همچنین برای پردازش و ذخیره اطلاعات کاربر کدی می نویسند.

ذخیره و تحویل کارآمد اطلاعات

داده های مربوط به یک وب سایت باید در یک پایگاه داده ذخیره و در صورت درخواست تحویل داده شوند. پایگاه داده موارد آمازون را در نظر بگیرید. اگر سیستم جستجوی پایگاه داده آنها در هر مرحله ناکارآمد شود ، مشتریان خود را از دست خواهند داد.

تجربه کاربری سفارشی

سرورها معمولاً اطلاعات مشتری را ذخیره می کنند و از آن استفاده می کنند تا تجربه کاربری متناسب را ارائه دهند. به عنوان مثال ، بسیاری از سایت ها جزئیات کارت اعتباری را ذخیره می کنند تا نیازی به وارد کردن مجدد اطلاعات نباشد.

دسترسی کنترل شده به محتوا

برنامه نویسی Backend مستلزم محدود کردن دسترسی مناسب به اطلاعات است. به عنوان مثال ، در یک برنامه تاکسی آنلاین مانند Uber ، یک کاربر نباید بتواند سابقه سفر با ماشین کاربر دیگر را مشاهده کند.

ذخیره اطلاعات state / session

مهندسین Backend همچنین مدیریت session کاربر را انجام می دهند ، به عنوان مثال ، یک رشته با هر کاربری که از وب سایت بازدید می کند مرتبط است و داده های مرتبط با این رشته مانند ایمیل های آنها یا سابقه سفارش ذخیره می شود و هنگام بازدید مجدد کاربر نمایش داده می شود. مثال دیگر ذخیره حالت یک بازی ساده است تا کاربر بتواند دوباره به سایت برود و از همان جایی که آن را ترک کرده ادامه دهد.

اطلاعیه

سرورها می توانند برای ارسال اعلان های عمومی یا خاص کاربر از طریق خود وب سایت یا از طریق ایمیل ، پیام کوتاه ، مکالمات ویدئویی یا سایر خدمات ارتباطی برنامه ریزی شوند.

چند مثال شامل:

فیس بوک و توییتر برای اطلاع رسانی از ایمیل و پیام کوتاه استفاده می کنند.
آمازون به طور مرتب ایمیل هایی را ارسال می کند و محصولی مشابه با کالاهایی را که قبلاً خریداری یا بازدید کرده اید و ممکن است به آن علاقه داشته باشید ، پیشنهاد می کند.
یک وب سرور ممکن است پیام های هشدار دهنده ای را به مدیران سایت ارسال کند ، و آنها را از کمبود حافظه در سرور یا فعالیت مشکوک کاربر باخبر سازد.

تحلیل داده ها

یک وب سایت ممکن است داده های زیادی در مورد کاربران جمع آوری کند: آنچه آنها جستجو می کنند ، آنچه می خرند ، آنچه که آنها توصیه می کنند ، مدت زمان حضور در هر صفحه. می توان از برنامه نویسی سمت سرور برای پالایش کوئری ها بر اساس تجزیه و تحلیل این داده ها استفاده کرد.

به عنوان مثال ، آمازون و گوگل هر دو محصولات را بر اساس جستجوهای قبلی (و خریدها) تبلیغ می کنند.

در درس بعدی ، ما به Node.js ، یک فناوری معروف backend نگاه خواهیم کرد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا