htmlطراحی سایت

جلسه ۷: جاوا اسکریپت در طراحی سایت

در اینجا معرفی مختصری از JavaScript که در قسمت front استفاده شده است به عمل میاوریم. موارد زیر را بیان خواهیم کرد

 • مقدمه
 • جاوا در مقابل جاوا اسکریپت
 • چرا جاوا اسکریپت؟
 • کنسول مرورگر وب
 • سلام دنیا!
 • پیوند دادن جاوا اسکریپت ، HTML و CSS
 • کد جاوا اسکریپت در پرونده HTML
 • جاوا اسکریپت خارجی
 • DOM
 • مسابقه سریع در JavaScript

مقدمه

JavaScript زبان برنامه نویسی وب است که توسط Netscape توسعه یافته است. این زبان امروزه محبوب ترین زبان برنامه نویسی در جهان است. این زبان به عنوان استاندارد بین المللی برای اسکریپت نویسی به ECMAScript استاندارد شده است ، اما هنوز هم به طور معمول JavaScript نامیده می شود.

جاوا در مقابل جاوا اسکریپت

بسیاری از مردم جاوا اسکریپت را با جاوا اشتباه می گیرند و تصور می کنند که جاوا اسکریپت یک نسخه "script-ier" از جاوا است و شروع به یادگیری آن می کنند.نسبت جاوا به JavaScript مانند نسبت ماشین به فرش است. آنها ارتباط با هم ندارند.

جاوا اسکریپت از نظر نوشتاری شبیه C و C ++ است. اگر با این زبان ها آشنا باشید ، با یادگیری JavaScript راحت خواهید بود. با این حال ، اگر تجربه قبلی برنامه نویسی ندارید ، JavaScript را کمی چالش برانگیز خواهید یافت.

چرا جاوا اسکریپت؟

JavaScript به شما امکان می دهد موارد پیچیده را در صفحات وب پیاده سازی کنید. هر بار که یک در صفحه وب بیش از نمایش اطلاعات ایستا، نقشه های تعاملی و گرافیک های ۲D / 3D متحرک انجام می شود ، JavaScript احتمالاً در این امر دخیل است. این سومین لایه از فن آوری های استاندارد وب است که قبلاً دو مورد از آنها (HTML و CSS) را پوشش داده ایم.

کنسول مرورگر وب

اگر دوره مقدماتی برنامه نویسی را گذرانده باشید ، می دانید که می توانید موارد را روی ترمینال چاپ کنید. به عنوان مثال ، می توانید از رشته cout << در C ++ برای چاپ رشته استفاده کنید. اما از زمانی که JavaScript در مرورگرها اجرا می شود ، چگونه می توانید این کار را در یک برنامه JavaScript انجام دهید؟ خوب ، معلوم است که همه مرورگرها دارای یک کنسول هستند که به طور پیش فرض نمایش داده نمی شود اما قابل مشاهده هستند. برای مثال اگر از Chrome یا Firefox استفاده می کنید ، کافی است Cmd + Option + J را در Mac یا Ctrl + Shift + J را در ویندوز بزنید تا کنسول را مشاهده کنید! در سافاری نیز می توانید کار مشابهی را انجام دهید.

سلام دنیا!

بیایید به یک برنامه ساده سلام جهانی در JavaScript نگاه کنیم.

console.log("Hello World!"); 

اگر این بخشی از کد front است که در مرورگر اجرا می شود ، “سلام به جهان!” روی کنسول چاپ می کند.

پیوند دادن JavaScript ، HTML و CSS

در این مرحله ، شما باید فکر کنید ، “خوب این عالی است ، اما چگونه می توانم کدهای جاوا اسکریپت را به همراه HTML و CSS در مرورگر خود اجرا کنم؟” خوب ، دو روش برای انجام این کار وجود دارد :

کد JavaScript در فایل HTML

JavaScript را می توان با استفاده از تگ <script> مستقیم در یک فایل HTML نوشت. مثلا:

 

جاوا اسکریپت خارجی

فاضل های JavaScript (فال هایی با پسوند ‘.js) هم می توانند مانند فایل های CSS به فابل های HTML لینک شوند :

 

می توانید یک لینک اسکریپت خارجی در <head> یا <body> قرار دهید. اسکریپت وارد شده به گونه ای رفتار می کند که گویی دقیقاً در محلی که برچسب <script> قرار دارد نوشته شده است.

DOM

توجه کنید که چگونه در پرونده های HTML ، یک تگ اصلی <HTML> وجود دارد ، سپس تگ هایی درون آن برچسب و سایر تگ ها در آن و غیره وجود دارد؟ خوب ، ساختار HTML می تواند بر روی درخت نگاشت شود. DOM این عناصر HTML را به عنوان اشیایی ذخیره می کند که می توانند از طریق JavaScript به روش های مختلف فرآوری شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآوری DOM با JavaScript ، دوره ما را مطالعه کنید: توسعه وب را از ابتدا بیاموزید.

ازمون:

0
ایجاد شده در

Quiz 41

1 / 5

صفحات وب بدون JavaScript در قسمت front به احتمال زیاد

2 / 5

از JavaScript نمی توان برای برنامه نویسی سمت سرور استفاده کرد

3 / 5

JavaScript محبوب ترین زبان برنامه نویسی در جهان است

4 / 5

از JavaScript می توان برای افزودن انیمیشن به وب سایت خود استفاده کرد

5 / 5

جاوا اسکریپت در اصل از جاوا الهام گرفته شده است

امتیاز شما

میانگین امتیازها 0%

0%

امیدواریم اکنون ایده اولیه ای درباره نحوه کار اکثر وب سایت ها در قسمت front داشته باشید. در فصل بعدی ، ما به اصول برنامه نویسی back-end وب سایت خواهیم پرداخت!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا