php

جلسه ۲۴: حلقه do…while درphp

در این بخش با استفاده از مثال هایی مبنی بر نحوه اجرا و استفاده از حلقه، به معرفی حلقه های do...while در PHP می پردازیم. سرفصل مباحث این جلسه به شرح زیر می باشد:

  • حلقه do...while چیست؟
  • تفاوت بین while و do...while
  • مثال
    • توضیحات
  • چه مواقعی از حلقه do...while استفاده می شود؟

حلقه do...while چیست؟

حلقه do...while تقریبا مشابه حلقه while است ولی به جای اینکه شرط حلقه را پیش از شروع کار حلقه بررسی کند، این کار را پس از اولین اجرا و پیش از تکرار مجدد انجام می دهد. در تصویر زیر نحوه نوشتن کد حلقه do...while آمده است:    

تفاوت بین while و do...while چیست؟

حلقه while فقط زمانی قطعه کد درون بدنه حلقه را اجرا می کند که شرط موردنظر برقرار باشد ولی حلقه do...while پیش از بررسی برقرار بودن شرط، حداقل یک بار قطعه کد موجود در بدنه حلقه را اجرا می کند. تذکر: حلقه do...while نیز می تواند بی نهایت شود، بنابراین در مورد این حلقه ها نیز مانند حلقه while با احتیاط رفتار کنید. کاربرد حلقه do...while بسیار کمتر از حلقه while است بنابراین فقط در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

مثال

در مثال زیر نحوه پیاده سازی حلقه do...while در PHP آمده است:

<?php
$number = 5;
do
{
    echo "Value of number is: $number\n";
    $number++;
}
while ($number <= 9); // the contition is being checked after the first run
?>

توضیحات

تصویر زیر در درک بهتر کد بالا به شما کمک می کند:    

چه مواقعی از حلقه do...while استفاده می شود؟

از حلقه do...while زمانی استفاده می شود که بخواهید بدنه حلقه شما حداقل یک بار اجرا شود. به طور مثال، فرض کنید می خواهیم از کاربر اعداد صحیح دریافت کنیم و این کار را تا زمانی که کاربر عدد مثبت وارد کند ادامه دهیم. در این صورت، باتوجه به اینکه باید حلقه را حداقل یکبار اجرا کنیم، از حلقه do...while استفاده می کنیم. اجرای این حلقه تا زمانی که کاربر عددی مثبت وارد کند ادامه خواهد داشت. این تمامی مباحث اصلی درباره ی نحوه استفاده از حلقه های do...while در PHP بود. در بخش بعدی در مورد حلقه های for صحبت خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا