htmlطراحی سایت

جلسه ۴: سمت سرور(Server-side) و سمت مشتری(Client-side) در طراحی سایت

سمت سرور(Server-side) و سمت مشتری(Client-side)

در این درس ، ما Server-side و Client-side و اینکه هر کدام از چه زبانهایی استفاده می کنند را معرفی خواهیم کرد.

موارد زیر را بیان خواهیم کرد:

  • معرفی
  • Server-side
  • Client-side

مقدمه

تاکنون ، ما اطلاعاتی از نحوه کار اینترنت ، وب، نحوه کار پایگاه داده ها و وب سرورها داریم. بیایید اکنون به اصول کدگذاری یک وب بپردازیم

سمت مشتری (Client-Side)

کد یک وب سایت می تواند به دو قسمت سمت مشتری و سمت سرور تقسیم شود. کد موجود در سمت «مشتری» بر روی مرورگر رایانه مشتری اجرا می شود و به صورت ظاهری در وب سایت به صورت نحوه درخواست داده از سرور و نحوه تعامل آن با ذخیره سازی موقتی و محلی در دستگاه کلاینت نمایش داده میشود. این شامل انتخاب یک ظاهر طراحی شده برای اجزای رابط کاربر ، ایجاد طرح بندی ، لینک دهی ها ، اعتبار سنجی فرم و مدیریت حافظه پنهان است. اشکالی ندارد اگر معنی اینها را نمی فهمید ، ما در درس های بعدی آنها را تعریف خواهیم کرد! زبانهای سمت مشتری شامل HTML ، CSS و JavaScript است.

سمت سرور(Server-Side)

برنامه نویسی سمت سرور برای ارائه اطلاعاتی که از وب سایت ها درخواست می شود به کلاینت ها استفاده می شود.

شرکت هایی مانند آمازون از برنامه نویسی سمت سرور برای ایجاد نتایج جستجو محصولات و ارائه پیشنهادات هدفمند محصولات بر اساس تنظیمات مشتری و الگوهای قبلی خرید استفاده می کنند. بانک ها از برنامه نویسی سمت سرور برای ذخیره اطلاعات حساب و محدود کردن دسترسی های غیر مجاز استفاده می کنند. سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک ، توییتر و اینستاگرام از برنامه نویسی سمت سرور برای برجسته سازی ، به اشتراک گذاری و کنترل دسترسی به محتوای مربوط به هر کاربر استفاده می کنند. برنامه نویسی سمت سرور شامل موارد زیر است:

  1. ارائه و ذخیره اطلاعات به طور کارآمد
  2. ارائه تجربه ی منحصر به فرد برای هر کاربر
  3. کنترل دسترسی به محتوا
  4. ذخیره اطلاعات جلسه / وضعیت
  5. اطلاع رسانی و برقراری ارتباط
  6. تجزیه و تحلیل داده ها

دوباره ، اشکالی ندارد اگر هیچ یک از اینها را نمی فهمید. ما در درس های آینده همه این ها را به طور مفصل توضیح خواهیم داد! زبانهای سمت سرور شامل JavaScript ، Python ، PHP ، Ruby و C # است.

در درس بعدی ، اصول اولیه HTML را مطالعه خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا