جاوا

جلسه ۲۷: وراثت چیست؟ در جاوا

در این جلسه، شما با وراثت (ارث بری) آشنا می شوید ، مفهومی قدرتمند در برنامه نویسی شی گرا.

موارد زیر را بیان خواهیم کرد

  • تعریف وراثت
  • رابطه «هست یک» یا «IS A»
  • کلاس Object در جاوا

اکنون که با مفاهیم اشیا و کلاس آشنا شدید ، زمان بحث درباره یکی دیگر از مفاهیم اصلی در برنامه نویسی شی گرا یعنی مفهوم «وراثت» است.

تعریف وراثت

وراثت راهی برای ایجاد یک کلاس جدید از یک کلاس موجود فراهم می کند. کلاس جدید یک نسخه تخصصی از کلاس موجود است به گونه ای که تمام فیلدهای غیر خصوصی (متغیرها) و متدهای غیر خصوصی کلاس موجود را به ارث می برد. کلاس موجود به عنوان نقطه شروع یا به عنوان پایه برای ایجاد کلاس جدید استفاده می شود.

رابطه «هست یک» یا «IS A»

پس از خواندن تعریف فوق ، سوال بعدی که به ذهن شما خطور می کند این است که «در کجا می توان از وراثت استفاده کرد؟» خوب ، پاسخ این است که هر کجا با رابطه IS A بین اشیا مواجه می شویم ، می توانیم از وراثت استفاده کنیم.

در تصویر بالا ، می توانیم سه شی را مشاهده کنیم که بین آنها رابطه IS A (هست یک) وجود دارد. می توانیم آن ها را به صورت زیر بنویسیم:

  • مربع یک شکل است
  • جاوا یک زبان برنامه نویسی است
  • اتومبیل یک وسیله نقلیه است

بنابراین از توضیحات فوق در مورد وراثت می توان نتیجه گرفت که بر پایه کلاسهای موجود می توان کلاسهای جدیدی ایجاد کرد. می توانیم چند کلاس جدید بسازیم:

کلاس موجودکلاس وارث (کلاس مشتق شده)
شکلمربع
زبان برنامه نویسیجاوا
وسیله نقلیهاتومبیل

حالا بررسی می کنیم که رابطه IS A در کجا وجود ندارد.

در تصویر بالا ، واضح است که ما نمی توانیم از وراثت استفاده کنیم زیرا رابطه ی IS A بین این اشیا وجود ندارد.

کلاس Object در جاوا

کلاس Object (با حرف O بزرگ) را نباید با شی یا object اشتباه کنید. کلاس Object یک کلاس خاص می باشد که نام آن Object انتخاب شده است. ولی به نمونه ای از هر کلاسی شی یا object می گویند.
هدف اصلی برنامه نویسی شی گرا این است که برنامه نویس را قادر به مدل سازی اشیای دنیای واقعی با استفاده از یک زبان برنامه نویسی کند. در جاوا هر زمان که ما یک کلاس ایجاد می کنیم ، به طور پیش فرض این کلاس تمام متدها و فیلدهای غیر خصوصی را از کلاس داخلی Object جاوا به ارث می برد. این یک مثال بسیار خوب برای وراثت در جاوا است. متدهای تعریف شده در کلاس Object هنگام ایجاد کلاسهای جدید بسیار مفید واقع می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلاس Object و مشاهده ویژگی های آن ، می توانید به اینجا مراجعه کنید.

در جلسه بعدی درباره نحو (syntax) و اصطلاحات مربوط به وراثت بحث خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا