جاوا

جلسه ۵: چاپ روی صفحه در جاوا

در این جلسه نحوه استفاده از متدهای استاندارد برای چاپ روی صفحه را بررسی می کنیم. دستورات print جالبترین عملکرد در برنامه نویسی نیستند ، اما در نهایت ، نیاز پیدا می کنید که چیزی را چاپ کنید ، حتی اگر فقط برای اشکال زدایی یا آزمایش کد باشد. در زبان جاوا در متدهای مربوط به چاپ نکته خاص و تعجب آوری نخواهید یافت ، اما تفاوتهای جزئی با C ، Python و Javascript وجود دارد. می توانید متن "!Hello, World" را با کد System.out.println(“Hello, World!”) چاپ کنید. اما چرا کد مربوط به یک چاپ ساده اینقدر طولانی است؟ فراخوانی های متد در جاوا غالباً نیاز به یک شی دارند تا روی آن عمل کنند. در فراخوانی متد c.circle (150 ، ۱۰۰ ، ۲۵) از بخش اول ، متد circle برای ترسیم یک دایره فراخوانی می شود ، و بر روی شی مورد اشاره توسط c عمل می کند، c یک شی Canvas است که قبل از این فراخوانی باید ایجاد کنیم. System.out همچنین نام یک شی است: دستگاه چاپ یا خروجی اصلی برای برنامه شما. بنابراین System.out.println متد println را روی شی System.out فراخوانی می کند. println به یک پارامتر احتیاج دارد که باید یک رشته از متن باشد مانند "Hello, World" یا چیزی که جاوا می تواند آن را به یک رشته تبدیل کند ، مانند عدد ۶٫ رشته ها با نقل قول های مضاعف (") در جاوا مشخص می شوند. توجه: متد System.out.println یک خط جدید بعد از متن چاپ می کند یعنی بعد از هربار چاپ نشانگر به ابتدای خط بعدی می رود. اگر نمی خواهید خط جدیدی به انتهای متن اضافه شود از متد System.out.print استفاده کنید.

اتصال رشته ها

برای اتصال رشته ها در جاوا می توان از عملگر + استفاده کرد. کد System.out.println("My name is " + "Mohamadreza Amani") ابتدا دو رشته را بهم پیوند می دهد و سپس نتیجه را چاپ می کند. تا زمانی که یکی از موارد رشته باشد ، دو مورد قبل از اتصال به رشته تبدیل می شوند. بنابراین

dir=”ltr”>System.out.println(“My favorite number is ” + 42);

۴۲ را به یک رشته تبدیل می کند ، رشته ها را متصل می کند و سپس نتیجه را چاپ می کند. ترتیب عملگرها مهم است. بررسی کنید که کد زیر چه چیزی را چاپ می کند؟

System.out.println (42 + 22 + " is my favorite number.");

کاراکترهای خاص: چاپ نقل قول ها ، خطوط جدید ، تب ها و غیره

دقیقاً مانند پایتون ، جاوا اسکریپت یا هر زبان دیگری که تحت تأثیر C است ، می توانید از کدهای بک اسلش استفاده کنید.   در برخی از زبان ها ، مانند پایتون ، می توانید از علائم نقل قول های تکی ، دوتایی یا سه تایی برای ایجاد یک رشته استفاده کنید ، و یک انتخاب هوشمندانه به شما امکان می دهد نقل قول های نوع دیگری را در یک رشته چاپ کنید مثلاً رشته را با نقل قول تکی مشخص کنید و داخل آن به تعداد دلخواه نقل قول دوتایی بکار ببرید. جاوا این قابلیت را ندارد ، بنابراین اگر می خواهید علامت نقل قول دوتایی درون یک رشته چاپ کنید ، به کد "\ نیاز خواهید داشت.

چاپ قالب بندی شده با متد format

جاوا متدی به نام format را ارائه می دهد که مانند تابع printf در C یا مانند عملگر جایگزینی رشته % در Python کار می کند. اگر می دانید یکی از اینها چگونه کار می کند ، فقط کافیست از مثالی که در انتهای این بخش است استفاده کنید. در غیر این صورت ، ادامه مطلب را بخوانید. بعضی اوقات ، شما می خواهید ترکیبی از داده ها و مقادیر متنی را چاپ کنید ، اما مایلید کد خود را تمیز و خوانا نگه دارید بدون اینکه از تعداد زیادی اتصال رشته استفاده کنید. به عنوان مثال ، شاید شما بخواهید مقدار عدد پی را چاپ کنید. متد format به شما امکان می دهد از یک رشته فرمت بندی به عنوان اولین پارامتر استفاده کنید و پارامترهای بعدی را در آن رشته جایگزین کنید.

System.out.format("%f is an approximation of pi.", 3.14159)

f% مشخص کننده قالب مکانی است که پارامتر ۳٫۱۴۱۵۹ باید جایگزین آن شود. حرف f در f% نشاندهنده این است که مقدار جایگزین متغیری از نوع float (ممیز شناور) خواهد بود. برای یک عدد صحیح ، از d% استفاده کنید. بعضی اوقات نیاز است که خروجی شما به خوبی قالب بندی شود. برای این کار می توانید کارهایی مانند گرد کردن عدد یا افزودن فضای خالی در سمت راست یا چپ عدد انجام دهید. یک مشخص کننده قالب مانند ۹٫۲f% یک عدد float را با ۲ رقم پس از اعشار به شکلی چاپ می کند که به تعداد کافی کاراکتر اسپیس در سمت چپ برای اشغال فضای ۹ کاراکتری (از جمله اعشار) داشته باشد.

چند نمونه:

class printExamples {
 public static void main(String args[]) {
  System.out.format("My favorite number is %.3f.\n", 3.141592654); 
  
  // part of a times table:
  System.out.format("%2d %2d %2d\n", 4, 6, 8);
  System.out.format("%2d %2d %2d\n", 8, 12, 16);
 }
}

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا