جاوا

جلسه ۳۲: چندریختی چیست؟ در جاوا

در این جلسه، مفهوم چند ریختی که یک مفهوم مهم مربوط به برنامه نویسی شی گرا است ، توضیح داده خواهد شد.

موارد زیر را بیان خواهیم کرد:

  • تعریف
  • معرفی مختصر

تعریف

کلمه Polymorphism (چندریختی) ترکیبی از دو کلمه یونانی است ، Poly به معنای many (بسیار) است و Morph به معنای forms (شکل ها) است.

در برنامه نویسی ، polymorphism (چند ریختی) به یک جسم اشاره دارد که اشکال و رفتارهای مختلفی را از خود نشان می دهد.

به عنوان مثال ، کلاس Shape را در نظر بگیرید. شکل انتخابی شما می تواند هر چیزی باشد. می تواند مستطیل ، دایره ، چند ضلعی یا لوزی باشد. بنابراین ، همه این ها شکل هستند اما خصوصیات آنها متفاوت است. این چندریختی (polymorphism) نامیده می شود.

معرفی مختصر

فرض کنید یک کلاس پایه به نام Shape وجود دارد که از آن زیر کلاس های Rectangle ، Circle ، Polygon و Diamond مشتق شده است. همچنین فرض کنید که کلاس Shape متدی به نام ()calculateArea دارد که توسط تمام زیر کلاس های ذکر شده به ارث می رسد. با چندریختی ، هر کلاس مشتق شده ممکن است روش خود را برای پیاده سازی این متد داشته باشد. به عنوان مثال ، وقتی متد ()calculateArea در یک شی از کلاس Rectangle فراخوانی می شود ، ممکن است متد با نمایش مساحت مستطیل پاسخ دهد. از طرف دیگر ، وقتی همان متد در یک شی از کلاس Circle فراخوانی می شود ، ممکن است مساحت دایره محاسبه و بر روی صفحه نمایش داده شود.

در واقع ، چندریختی کار توسعه دهنده را آسان می کند زیرا وقتی زمان ایجاد زیر کلاس (کلاس مشتق شده) های خاص تر با ویژگی ها و رفتارهای منحصر به فرد خاص می رسد ، توسعه دهنده می تواند کد را در قسمت های خاصی که به پاسخ های متفاوت نیاز است ، تغییر دهد و سایر قطعات کد را می تواند دست نخورده نگه دارد.

تاکنون ، ما آموخته ایم که چند ریختی چیست. در جلسه بعدی ، یاد خواهیم گرفت که چگونه در برنامه نویسی شی گرا (OOP) به چند ریختی دست پیدا کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا